Skip to main content

Valley City Hosts Junior Tennis Open

July 21, 2014

(Susan Kringlie/VCTA) Boys’ 12 Singles second-place finisher Kai Kringlie of Valley City, N.D. (left) and winner Isaac Maddock of Osakis, Minn. (right)

Valley City welcomed 33 players from North Dakota and Minnesota in Friday’s seventh annual United States Tennis Association-sanctioned Valley City Junior Tennis Tournament, sponsored by the Valley City Tennis Association, Valley City Parks and Recreation, Mercy Hospital’s Young People’s Healthy Heart Program and Quilted Ceiling and Centrol.

Isaac Maddock of Osakis, Minn., took the Boys’ 12 Singles title, Alexander Hetland of Fargo, N.D. the Boys’ 14 Singles title, Brady Kenyon of Grand Forks, N.D. the Boys’ 18 Singles title, Elizabeth Felderman of Mandan, N.D. the Girls’ 12 Singles title, Lauryn Andre of Mandan, N.D. and Alyssa Wolf of Jamestown, N.D. the Girls’ 16 Doubles title, Julia Geske of Rochester, Minn. the Girls’ 16 Singles title and Alyssa Wolf of Bismarck, N.D. the Girls’ 18 Singles crown.

Boys’ 12 Singles
Quarterfinal Round
Kai Kringlie (Valley City, N.D.) defeated Mason Barrett (Grand Forks, N.D.), 6-1, 6-0.

Semifinal Round
Isaac Maddock (Osakis, Minn.) defeated Jack Wanzek (Fargo, N.D.), 6-3, 6-0.

Kai Kringlie (Valley City, ND) defeated Kareem Kamel (Fargo, N.D.), 6-4, 6-1.

Final Round
Isaac Maddock (Osakis, Minn.) defeated Kai Kringlie (Valley City, N.D.), 6-2, 6-2.

Consolation Semifinal Round
Kareem Kamel (Fargo, N.D.) defeated Mason Barrett (Grand Forks, N.D.), 10-0.

Consolation Final Round
Jack Wanzek defeated Kareem Kamel (Fargo, N.D.), 10-0.

Boys’ 14 Singles
Final Round
Alexander Hetland (Fargo, N.D.) def. Evan Haglund (Valley City, N.D.), 6-3, 0-6, 6-4.

Boys’ 18 Singles
Quarterfinal Round
Dustin Miller (Valley City, N.D.) defeated David Keys (Bismarck, N.D.), 6-2, 6-2.

Brandon Miller (Valley City, N.D.) defeated Nathan Young (West Fargo, N.D.), 6-3, 3-6, 6-3.

Semifinal Round
Dallas Chambers (Grand Forks, N.D.) defeated Dustin Miller (Valley City, N.D.) 6-1, 6-0.

Brady Kenyon (Grand Forks, N.D.) defeated Brandon Miller (Valley City, N.D.), 6-0, 6-0.

Final Round
Brady Kenyon (Grand Forks, N.D.) defeated Dallas Chambers (Grand Forks, N.D.), 6-0, 6-0.

Consolation
David Keys (Bismarck, N.D.) defeated Nathan Young (West Fargo, N.D.), 10-1.

Girls’ 12 Singles
Quarterfinal Round
Lily Andrews (Fargo, N.D.) defeated Claire Huebner (Grand Forks, N.D.), 6-2, 6-0.

Sophie Geske (Rochester, Minn.) defeated Madeleine Sandberg (Grand Forks, N.D.)

Semifinal Round
Sophie Geske (Rochester, Minn.) defeated Elizabeth Allan (Mandan, N.D.), 6-3, 6-3.

Elizabeth Felderman (Mandan, N.D.) defeated Lily Andrews (Fargo, N.D.) 6-0, 6-0.

Final Round
Elizabeth Felderman (Mandan, N.D.) defeated Sophie Geske (Rochester, Minn.), 6-3, 6-1.

Consolation Semifinal Round
Elizabeth Allan (Mandan, N.D.) defeated Madeleine Sandberg (Grand Forks, N.D.), 10-4.

Consolation Final Round
Elizabeth Allan (Mandan, N.D.) defeated Claire Huebner (Grand Forks, ND), 10-1.

Girls’ 16 Doubles
Round Robin
Rachel Schueneman (Valley City, N.D.) and Maia Wendel (Valley City, N.D.) defeated Hannah Miller (Valley City, N.D.) and Melissa Pedersen (Valley City, N.D.), 6-0, 6-0.

Lauryn Andre (Mandan, N.D.)/Alyssa Wolf (Bismarck, N.D.) defeated
Rachel Schueneman (Valley City, N.D) and Maia Wendel (Valley City, N.D.), 6-2, 6-1.

Lauryn Andre (Mandan, N.D.) and Alyssa Wolf (Bismarck, N.D.) defeated Hannah Miller (Valley City, N.D.) and Melissa Pedersen (Valley
City, N.D.), 6-0, 6-0.

Girls’ 16 Singles
Quarterfinal Round
Julia Geske (Rochester, Minn.) defeated Hannah Miller (Valley City, N.D.), 6-0, 6-0.

Lauryn Andre (Mandan, N.D.) defeated Hannah Bossert (Wahpeton, N.D.), 7-5, 6-1.

Maria Wanzek (Fargo, N.D.) defeated Maia Wendel (Valley City, ND), 6-3, 6-3.

Danielle Unruh (Detroit Lakes, Minn.) defeated Rachel Schueneman (Valley City, N.D.), 6-0, 6-0.

Semifinal Round
Lauryn Andre (Mandan, N.D.) defeated Maria Wanzek (Fargo, N.D.), 6-2, 6-3.

Julia Geske (Rochester, Minn.) defeated Danielle Unruh (Detroit Lakes, Minn.), 6-0, 6-0.

Final Round
Julia Geske (Rochester, Minn.) defeated Lauryn Andre (Mandan, N.D.), 6-1, 6-1.

Consolation Quarterfinal Round
Maia Wendel (Valley City, N.D.) defeated Hannah Bossert (Wahpeton, N.D.), 10-4.

Hannah Miller (Valley City, N.D.) def. Rachel Schueneman (Valley City, N.D.), 10-6.

Consolation Final Round
Maia Wendel (Valley City, N.D.) defeated Hannah Miller (Valley City, N.D.), 10-0.

Girls’ 18 Singles
Quarterfinal Round
Clarissa Olson (Valley City, N.D.) defeated Jenna Andre (Mandan, N.D.), 7-5, 6-1.

Semifinal Round
Alyssa Wolf (Bismarck, N.D.) defeated Bailee Graves (Jamestown, N.D.), 6-1, 6-0.

Courtney Brackin (Bismarck, N.D.) defeated Clarissa Olson (Valley City, N.D.), 6-7(6-8), 7-5, 7-6(11-9).

Final Round
Alyssa Wolf (Bismarck, N.D.) defeated Courtney Brackin, 6-2, 6-2.

Consolation Final Round
Bailee Graves (Jamestown, N.D.) defeated Jenna Andre (Mandan, N.D.), 10-6.

View more articles in:
The Valley City State University basketball teams will be offering free admission Friday as the...
Michael Conochan’s Pro Football Recap- Week 15 Thursday Night Football 12/11/14 Arizona (11-3) 12...
The Viper Squirts hockey team played away on Saturday against Jamestown White and won 14-2. They...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes