Skip to main content

Maple Valley-Enderlin Boys, Girls Win LYC Track & Field Meet

April 29, 2014

LYC Track Meet (April 22 at Valley City State)

Varsity Boys Team Totals

1. Maple Valley-Enderlin 147
2. Northern Cass 96
3. Barnes County North 87
4. Finley-Sharon/Hope-Page 73
5. LaMoure/Litchville-Marion 44

Varsity Girls Team Totals
1. Maple Valley-Enderlin 128
2. Northern Cass 126
3. Barnes County North 122
4. LaMoure/Litchville-Marion 56
5. Finley-Sharon/Hope-Page 15

Varsity Boys Results
Outstanding Athlete of the Meet:
Wyatt Steckler, Barnes County North

300m Hurdles
1. James Hollister, Northern Cass 43.84 seconds
2. Graham Hurlburt, Maple Valley-Enderlin 48.81
3. Levi Berntson, Maple Valley-Enderlin 55.28

100m Dash
1. Wyatt Steckler, Barnes County North 11.20
2. Ryan Larson, Maple Valley-Enderlin 11.40
3. Austin Dixson, Maple Valley-Enderlin 11.68

1600m Run
1. Dallas Patton, FSHP 5:07.99
2. Michael Dominguez, Maple Valley-Enderlin 5:11.71
3. Tanner Smith, Maple Valley-Enderlin 5:40.84

400m Dash
1. Austin Dixson, Maple Valley-Enderlin 53.50
2. Ryan Larson, Maple Valley-Enderlin 53.62
3. Josh Voigt, LaMoure/Litchville-Marion, 58.88

100m Hurdles
1. Levi Hirschkorn, LaMoure/Litchville-Marion, 19.65
3. Joshua Voigt, LaMoure/Litchville-Marion, 22.93

800m Run
1. Ryan Larson, Maple Valley-Enderlin 2:09.00
2. William Gerntholz, Barnes County North 2:10.00
3. Michael Dominguez, Maple Valley-Enderlin 2:17.00

200m Dash
1. James Hollister, Northern Cass 22.84
3. Austin Dixson, Maple Valley-Enderlin 23.56
4. Wyatt Steckler, Barnes County North 24.12
6. Levi Hirschkorn, LaMoure/Litchville-Marion 25.83

3200m Run
1. Ethan Brown, FSHP 11:25
3. Tanner Smith, Maple Valley-Enderlin 12:18.27

Shot Put
1. David Undem, Barnes County North 36 feet, 9 inches
2. Dacotah McGough, Maple Valley-Enderlin 35 feet, 11 inches
3. Anthony Garnetti, Barnes County North 35 feet, 4 inches
4. Gunnar Blom, Maple Valley-Enderlin 33 feet, 6 inches
5. Will Diemert, Barnes County North 31 feet

Javelin
1. Hunter Sherman, LHS 154 feet, 7 inches
2. David Undem, Barnes County North 141 feet, 2 inches
3. Corby Richman, Maple Valley-Enderlin 130 feet, 5 inches
4. Dacoth McGough, Maple Valley-Enderlin 130 feet, 1 inch
6. Gunnar Blom, Maple Valley-Enderlin 103 feet, 9 inches

Discus
1. Hunter Sherman, LaMoure/Litchville-Marion 115 feet, 8 inches
2. Anthony Garnetti, Barnes County North 97 feet, 5 inches
3. David Undem, Barnes County North 96 feet, 11 inches
4. Will Diemert, Barnes County North 93 feet, 8 inches
6. Austin Lura, Barnes County North 91 feet, 4 inches

Long Jump
1. Wyatt Steckler, Barnes County North 21 feet
4. Corby Richman, Maple Valley-Enderlin 18 feet, 7.75 inches
6. Hunter Sherman, LaMoure/Litchville-Marion 17 feet, 8 inches

Triple Jump
1. Graham Hurlburt, Maple Valley-Enderlin 41 feet, 3.5 inches (State qualifying)
2. Corby Richman, Maple Valley-Enderlin 35 feet, 9 inches
3. Caid Combs, Maple Valley-Enderlin 35 feet, 2 inches

High Jump
1. Seth Adkins, Northern Cass 6 feet
2. Graham Hurlburt, Maple Valley-Enderlin 5 feet, 6 inches

Pole Vault
1. Wyatt Steckler, Barnes County North 11 feet

Varsity Girls Results
Outstanding Athlete of the Meet: Vanessa Johnson, Northern Cass

300m Hurdles
1. Abby Undem, Barnes County North 56.78 100m Dash
1. Hannah Wilson, Barnes County North 13.32
2. Katrina Hoff, LaMoure/Litchville-Marion 13.52
3. Kiana Bakalar, Maple Valley-Enderlin 13.56
4. Maddie Garnetti, Barnes County North 14.02
5. Staci Trangsrud, Maple Valley-Enderlin 14.09
6. Sydni Everson, Barnes County North 14.43

800m Relay
1. LaMoure/Litchville-Marion 2:06.88

1600m Run
1. Samantha Wieland, Barnes County North 5:47.78
2. Tess Scott, Barnes County North 6:04.51

400m Relay
1. Barnes County North 55.97
2. LaMoure/Litchville-Marion 56.91
3. Maple Valley-Enderlin 56.94

400m Dash
1. Alyssa Fowler, Maple Valley-Enderlin 1:07.31
2. Hannah Wilson, Barnes County North 1:08.78
3. Jaci McCleary, Maple Valley-Enderlin 1:10.52
4. Maddie Riddle, LaMoure/Litchville-Marion 1:13.34

100m Hurdles
1. Vanessa Johnson, Northern Cass 16.00
3. Mariah Schroeder, Maple Valley-Enderlin 18.50
4. Abby Undem, Barnes County North 19.71
5. Lexi Rath, Barnes County North 24.81

800m Run
1. Jaci McCleary 2:46.46

200m Dash
1. Talitha Hirschkorn, LaMoure/Litchville-Marion 29.34
2. Alyssa Fowler Maple Valley-Enderlin 29.50
5. Alayna Jordahl, LaMoure/Litchville-Marion 32.75

3200m Run
1. Samantha Wieland, Barnes County North 12:37.30

1600m Relay
1. Barnes County North 4:36.90
2. LaMoure/Litchville-Marion 4:46.40

Shot Put
1. Kelsey Laufenberg, Maple Valley-Enderlin 36 feet, 8 inches
3. Rebecca Nord, Maple Valley-Enderlin 29 feet, 9 inches
6. Allie Klein, Barnes County North 26 feet

Javelin
1. Emma Weshnevski, Maple Valley-Enderlin 95 feet, 3 inches
2. Alexis McGuire, Maple Valley-Enderlin 94 feet, 8 inches
4. Rebecca Nord, Maple Valley-Enderlin 72 feet, 8 inches
6. Krystal Ungerm Maple Valley-Enderlin 69 feet, 1 inch

Discus
1. Cassie Hilde, Northern Cass 93 feet, 8 inches
2. Allie Klein, Barnes County North 87 feet, 4 inches
3. Emma Weshnevski, Maple Valley-Enderlin 86 feet, 10 inches
5. Kelsey Laufenberg, Maple Valley-Enderlin 78 feet, 10.5 inches

Long Jump
1. Vanessa Johnson, Northern Cass 16 feet, 11 inches
2. Sydni Everson, Barnes County North 14 feet, 9 inches
4. Kiana Bakalar, Maple Valley-Enderlin 14 feet, 1 inch
5. Mariah Schroeder, Maple Valley-Enderlin 13 feet, 9 inches
6. Staci Transgrud, Maple Valley-Enderlin 12 feet, 4 inches

Triple Jump
1. Vanessa Johnson, Northern Cass 34 feet, 1.5 inches
2. Mariah Schroeder, Maple Valley-Enderlin 32 feet, 10.5 inches
3. Talitha Hirschkorn, LaMoure/Litchville-Marion 32 feet, 4 inches
4. Staci Transgrud, Maple Valley-Enderlin 28 feet, 9 inches

High Jump
1. Vanessa Johnson, Northern Cass 5 feet, 1 inch
2. Mariah Schroeder, Maple Valley-Enderlin 4 feet, 5 inches

Pole Vault
1. Lexi Rose, Barnes County North 7 feet, 6 inches

View more articles in:
Jesse Johnson, Jake Miller and Ben Baasch got the call. All three Valley City Legion Post 60 aces...
University of Mary Athletic Training Student Association will host its first color run, the Color...
Legion Post 60’s Jesse Johnson, Jake Miller and Ben Baasch, sporting honorary attire, showed off...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes