Skip to main content

Hershey District Track Meet Results

June 4, 2014

District Hershey Track Wednesday, May 28, 2014
Valley City Parks & Recreation District

The top two finishers in each event qualified for the State Meet in West Fargo, N.D. on June 21

1,600-Meter Run
Boys 13-14
1. Nicolas Tschosk, Fargo 5:42

100-Meter Dash
Girls 9-10
1. Haley Wolsky, Carrington 14.66 Mix up
2. Brynn Dethiefsen, Oakes 15.50
3. Mya Schroeder, Carrington 16.90
4. Tyler Thompson, Oakes 16.96
5. Maggie Dockter, Valley City 17.04
6. Jocelyn Aasen, Grandin 17.34

Boys 9-10
1. Boeden Greenley, Lisbon 14.29
2. Ethan Miller, Valley City 14.81
3. Carver Pederson, Valley City 15.51
4. Treylan Cope, Valley City 15.79
5. Broden Muske, Valley City 16.28
6. Bronson Haugen, Dazey 16.68
7. Skylar Schmeichel, Jamestown 16.73
8. Aiden Jacobson, Valley City 16.78
9. Parker Jacobson, Valley City 18.31
9. Wyatt Sylling, Valley City 18.31

Girls 11-12
1. Sharon Michael, Valley City 14.98
2. Lexia Nix, Valley City 15.59
3. Emma Wolsky, Carrington 16.81
4. Hanna Wieland, Dazey 17.12
5. Allysen Mathias, Valley City 17.16

Boys 11-12
1. Jorgen Paulson, Edgeley 14.29
2. Samuel Brumfield, Edgeley 16.18
3. Drew Schroeder, Carrington 16.34
4. Kael Grebel, Sanborn 16.81
5. Casey Everson, Hannaford 17.12
6. Brayden Schmeichel, Jamestown 19.08

Girls 13-14
1. Faith Aasen, Grandin 12.93 Mix up
2. Jordyn Everson, Hannaford 14.37
3. Molly Dockter, Valley City 15.27
4. Hope Willson, Wimbledon 15.28
5. Grace Wolsky, Carrington 16.03

Boys 13-14
1. Logan Sell, Oakes 14.53

800-Meter Run
Girls 11-12
1. Jensyn Zink, Hillsboro 2:59.00

Boys 11-12
1. Garret Meehl, Oakes 2:35.00
2. Paxton Mathern, Edgeley 3:11.00
3. Peter Bryn, Dazey 3:23.00
4. Kael Grebel, Sanborn 3:29.00

Girls 13-14
1. Mackenzie Wika, Grandin 2:47.00
2. Rebecca Thompson, Valley City 3:07.00

Boys 13-14
1. Isaac Huber, Jud/Edgeley 2:15.7
2. Nicolas Tschosk, Fargo 2:41.1

50-Meter Dash
Girls 9-10
1. Laikyn Roney, Oakes 8.23 Mix up
2. Samantha Meehl, Oakes 8.49
3. Maggie Dockter, Valley City 8.57
4. Brynn Dethiefsen, Oakes 8.59
5. Tyler Thompson, Oakes 8.62
6. Jocelyn Aasen, Grandin 8.81

Boys 9-10
1. Landon Ptacek, Oakes 8.12
2. Treylan Cope, Valley City 8.16
3. Skylar Schmeichel, Jamestown 8.37

200-Meter Dash
Girls 9-10
1. Haley Wolsky, Carrington 34.59
2. Mya Schroeder, Carrington 36.08
3. Laikyn Roney, Oakes 36.96
4. Stephanie Hoffarth, Valley City 42.65
5. Hadlee Mathias, Valley City 45.24

Boys 9-10
1. Boeden Greenley, Lisbon 33.15
2. Koye Grebel, Sanborn 36.11
3. Jayden Johnson, Oakes 37.21
4. Aiden Jacobson, Valley City 37.93
5. Wyatt Sylling, Valley City 39.39
6. Jared Kunze, Dazey 38.87
7. Parker Jacobson, Valley City 40.10

Girls 11-12
1. Reine Voigt, Spiritwood 30.03
2. Lexia Nix, Valley City 34.41
3. Emma Wolsky, Carrington 35.30

Boys 11-12
1. Jorgen Paulson, Edgeley 29.62
2. Owen Voigt, Spiritwood 29.81
3. Paxton Mathern, Edgeley 35.01
4. Drew Schroeder, Carrington 35.56
5. Peter Byrn, Dazey 35.93
6. Brayden Schmeichel, Jamestown 42.64

Girls 13-14
1. Faith Aasen, Grandin 28.21
2. Jordyn Everson, Hannaford 30.1
3. Mackenzie Wika, Grandin 30.73
4. Rebecca Thompson, Valley City 31.84
5. Grace Wolsky, Carrington 32.11

Boys 13-14
1. Isaac Huber, Jud/Edgeley 25.87
2. Logan Sell, Oakes 31.94

400-Meter Dash
Girls 9-10
1. Samantha Meehl, Oakes 1:32.90
2. Carly Goven, Valley City 1:33.58
3. Stephanie Hoffarth, Valley City 1:41.12

Boys 9-10
1. Jackson Walters, Jamestown 1:19.60
2. Koye Grebel, Sanborn 1:24.60
3. Caleb Kocka, Valley City 1:32.87
4. Jayden Johnson, Oakes 1:37.59
5. Koltyn Grebel, Sanborn 1:39.26
6.Jared Kunze, Dazey 1:48.90

4x100-Meter Relay
Girls 9-10
1. Brynn Dethlefsen, Oakes 1:12.37
1. Samantha Meehl, Oakes 1:12.37
1. Tyler Thompson, Oakes 1:12.37
1. Laikyn Roney, Oakes 1:12.37

Boys 9-10
1. Koye Grebel, Valley City 1:11.12
1. Carver Pederson, Valley City, 1:11.12
1. Ethan Miller, Valley City 1:11.12
1. Broden Muske, Valley City 1:11.12
2. Aiden Jacobson, Valley City 1:14.12
2. Parker Jacobson, Valley City 1:14.12
2. Treylan Cope, Valley City 1:14.12
2. Wyatt Sylling, Valley City 1:14.12
3. Koltyn Grebel, Barnes County 1:22.03
3. Jared Kunze, Barnes County 1:22.03
3. Boeden Greenley, Barnes County 1:22.03
3. Nico Zink, Barnes County 1:22.03

Boys 11-12
1. Jorgen Paulson, Edgeley 1:10.65
DQ
1. Alex Huber, Edgeley 1:10.65
1. Paxton Mathern, Edgeley 1:10.65
1. Samuel Brumfield, Edgeley 1:10.65
First Place
2. Kael Grebel, Barnes County 1:10.65
2. Casey Everson, Barnes County 1:10.65
2. Caleb Kocka, Barnes County 1:10.65
2. Peter Byrn, Barnes County 1:10.65

Softball Throw
Girls 9-10
1. Hadlee Mathias, Valley City 79’ 4”
2. Samantha Meehl, Oakes 70’ 7”
3. Mya Schroeder, Carrington 61’ 7”
4. Stephanie Hoffarth, Valley City 47’ 1”
5. Carly Goven, Valley City 37’ 9”

Boys 9-10
1. Broden Muske, Valley City 111’ 5”
2. Aiden Jacobson, Valley City 96’ 5”
3.Jackson Walters, Jamestown 95’ 6”
4.Ethan Miller, Valley City 93’ 3”
5. Caleb Kocka, Valley City 86’ 5”
6. Carver Pederson, Valley City 86’
7. Treylan Cope, Valley City 81’ 1”

Standing Long Jump
Girls 9-10
1. Jocelyn Aasen, Grandin 6’ 3”
2. Haley Wolsky, Carrington 6’ 2”
3. Tyler Thompson, Oakes 5’ 8”
4. Laikyn Roney, Oakes 5’ 7.5”
5. Brynn Dethlefsen, Oakes 5’ 7”
6. Hadlee Mathias, Valley City 4’ 10”

Boys 9-10
1. Boeden Greenley, Lisbon 6’ 10.5”
2, Jackson Walters Jamestown 6’ 7.5”
3. Koye Grebel, Sanborn 5’ 10”
4. Ethan Miller Valley City 5’ 8”
5.Caleb Kocka, Valley City 5’ 7.3”
6. Jared Kunze, Dazey 5’ 7”
7. Parker Jacobson, Valley City 5’ 4.5”
8. Wyatt Sylling, Valley City 5’ 3.5”

Girls 11-12
1. Allysen Mathias, Valley City 5’ 11”, 5’ 10”, 5’ 5.5”
2. Emma Wolsky, Carrington, 5’ 11”, 5’ 10”, 4’ 9”
3. Hanna Wieland, Dazey 5’ 10”

Boys 11-12
1. Samuel Brumfield, Edgeley 6’ 2”

Girls 13-14
1. Faith Aasen, Grandin 8’ 3.5”
2. Molly Dockter, Valley City 7’ 3.5”
3. Jordyn Everson, Hannaford 7’ 1”

Boys 13-14
1. Isaac Huber, Jud/Edgeley 8’ 9.5”
2. Nicholas Tschosik, Fargo 7’ 11”

View more articles in:
Hi-Liner boys tennis is getting better, just in time for Sept. 25’s Regionals in Grand Forks....
Fifty-eight-year-old Dale Gallagher took first in Saturday’s 5k Sheyenne Valley Shuffle, from...
The last three weeks have been a busy time for Wilbur Gabel. First up, three weeks ago Wilbur won...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes