Skip to main content

2014 Advisory Board meetings-by Doug Leier

March 20, 2014

Outdoor enthusiasts are invited to attend a North Dakota Game and Fish Department advisory board meeting in their area.

These public meetings, held each spring and fall, provide citizens with an opportunity to discuss fish and wildlife issues and ask questions of their district advisors and agency personnel.

The governor appoints eight Game and Fish Department advisors, each representing a multi-county section of the state, to serve as a liaison between the department and public.

Any person who requires an auxiliary aid or service must notify the contact person at least five days prior to the scheduled meeting date.

District 1 – Counties: Divide, McKenzie and Williams

Date: March 31 – 7 p.m.

Location: Montana Dakota Utilities, Williston

Host: Pheasants Forever

Contact: Peggy Lokken, 572-7825

Advisory board member: Jason Leiseth, Arnegard, 586-3714

District 7 – Counties: Burleigh, Emmons, Grant, Kidder, McLean, Mercer, Morton, Oliver, Sheridan and Sioux

Date: March 31 – 7 p.m.

Location: Wildlife Club House, Turtle Lake

Host: Turtle Lake Wildlife Club

Contact: Steve Seeger, 448-2448

Advisory board member: Vacant

District 2 – Counties: Bottineau, Burke, McHenry, Mountrail, Pierce, Renville and Ward

Date: April 1 – 7 p.m.

Location: Senior Citizens Center, Makoti

Host: Hiddenwood Sportsmen’s Club

Contact: Erik Rensch, 726-5660

Advisory board member: Robert Gjellstad, Voltaire, 338-2281

District 4 – Counties: Grand Forks, Nelson, Pembina and Walsh

Date: April 1 – 7 p.m.

Location: American Legion Hall, Walhalla

Host: To be announced

Contact: Steve Gapp, 265-2448

Advisory board member: Ronald Houdek, Tolna, 262-4724

District 5 – Counties: Cass, Ransom, Richland, Sargent, Steele and Traill

Date: April 7 – 7 p.m.

Location: Auditorium, Finley

Host: To be announced

Contact: To be announced

Advisory board member: Duane Hanson, West Fargo, 367-4249

District 8 – Counties: Adams, Billings, Bowman, Dunn, Golden Valley, Hettinger, Slope and Stark

Date: April 7 – 7 p.m.

Location: Eagles Club, Dickinson

Host: Southwest Anglers

Contact: Curt Decker, 225-6315

Advisory board member: Dwight Hecker, Fairfield, 575-4952

District 3 – Counties: Benson, Cavalier, Eddy, Ramsey, Rolette and Towner

Date: April 8 – 7 p.m.

Location: Lake Region College, Devils Lake

Host: To be announced

Contact: To be announced

Advisory board member: Tom Rost, Devils Lake, 662-8620

District 6 – Counties: Barnes, Dickey, Foster, Griggs, Logan, LaMoure, McIntosh, Stutsman and Wells

Date: April 8 – 7 p.m.

Location: VFW, Valley City

Host: Dakota Valley Fowlers Club

Contact: Joshua Wert, 757-619-6117

Advisory board member: Joel Christoferson, Litchville, 973-4981

outdoors, doug leier,
5 Star Bucking Bulls/Christensen Trucking won three of four games against YO 11 Tavern 94 won three...
Fairhill Properties won all four against a ghost Dazey Auto Body won three of four against Bettin’s...
Hi-Liner volleyball became Valley City Optimist Tournament champions for the first time on Saturday...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes